Košík:
...

Holografické samolepky - hologramy

Bezpečnostní samolepky a hologramy

Hologramy, holografické plomby a pečetě se stále více využívají k autorizaci tiskovin, deklarování originality produktů ale i k pečetění těch částí výrobků, u kterých je nutné spolehlivě rozpoznat neautorizované vniknutí. Hologram se stává velmi vyhledávaným a efektivním způsobem ochrany před paděláním a zneužitím čehokoli, co je možné hologramem opatřit. Definuje nejvyšší standard zabezpečení dodávající navíc označenému předmětu punc profesionality a originality. Obecně existuje celá řada postupů vytvoření holografického obrazu a také rozličné způsoby jeho využití, včetně původně zamýšleného ukládání dat na optické nosiče. Při tvorbě holografických samolepek se pochopitelně nevyužívá všech nákladných postupů, vzešlých z velmi drahých výzkumů v laboratořích; nejedná se ostatně o technologii uskladnění dat. Co je ale všem hologramům společné, jest vysoké rozlišení grafického výstupu, které mnohonásobně překračuje možnosti klasického tisku. To je také jedna z vlastností, díky které je velmi ztíženo jeho eventuální padělání ale též jedna z nutných podmínek pro vznik onoho typického „holografického“ efektu. Navíc vysoké rozlišení dovoluje hologram opatřit i ochrannými znaky, o nichž uživatel ani nebude vědět a bude je možné kontrolovat jen pouze pomocí speciálních zařízení nebo dokonce pouze v laboratoři. Jedná se např. o mikrotexty nebo mikrografiku, která může být navíc dle přání při výrobě vyvedena tak, že bude čitelná pouze při nasvícení laserovým světlem.

Všechny hologramy, které se používají k výše popsaným účelům jsou fakticky tvořeny speciální fólií s cíleně zdeformovaným povrchem. Obraz samotný vzniká díky lámání a interferencím právě na základě přesně propočených mikrospopických deformací. Maska pro vytvoření této sítě „vrypů“ je vytvořena na základě zákazníkem dodaných podkladů, tedy dle prakticky libovolných grafických dat. I když je podložka použitá pro výrobu hologramu dvojrozměrná, může být výsledný obraz vnímán jako 3D díky specifickým vlastnostem holografického zobrazení. 3D hologramy jsme schopni také vyrobit, ale je třeba počítat se složitější grafickou přípravou předlohy. Proto většina zákazníků preferuje pro své aplikace holografické nálepky vytvořené z 2D předlohy. Pro výrobu samolepky si můžete zvolit ze dvou typů filmů – stříbrný nebo zlatý.

Kromě výše uvedených metod výroby hologramů existuje samozřejmě ještě několik technologií, které však obnášejí náročnější přípravu výroby a vyšší náklady na výrobu plomby. Jestliže máte zájem o další typy hologramu, můžete nás samozřejmě kontaktovat.

Každa z výše uvedených technik je aplikovatelná na dva typy samolepících médií; prvním z nich je velmi tenká hladká fólie, na jejíž spodní straně je nanesena kovová vrstva, která má stříbrné nebo zlatou barvu – volba barvy je zcela na vás. Vlastním nositelem holografického obrazu je právě vrstvička kovu, do které je během procesu výroby vypálen holografický motiv. Fólie pak definuje mechanickou pevnost celé plomby a slouží také jako ochrana holografické vrstvy před mechanickým poškozením. Ze spodní strany kovového povrchu je nanesena vrstva lepidla stejně jako u klasických samolepek. Při pokusu o strhnutí plomby z místa, kde byla nalepena dojde k jejímu poškození. Míra poškození závisí na vlastnostech povrchu, na kterém byla nalepena. Prakticky je v podstatě nemožné bez poškození hologram sejmout a nalepit na jiné místo; pouze je nutné zajistit, aby povrch, na který bude plomba přilepena, nebyl mastný.Druhým typem média je takzvaný destruktivní „Void Evident“ film. Toto samolepící médium je vyrobeno tak, aby případný pokus o odlepení plomby byl okamžitě jasně patrný. Při pokusu o strhnutí samolepky dojde k jejímu zcela evidentně znatelnému poškození. Plombu není možné bez poškození sejmout ani za pomoci nahřívání filmu například horkovzdušnou pistolí jako je tomu u jiných ochranných samolepek. Při pokusu a sejmutí dojde k oddělení vymezených částí holografické plomby od filmu a část zůstane přilepena na podkladu; zbylá část na filmu. Část která zůstane na filmu je dána zvoleným podkladovým médiem. K dispozici jsou čtyři předvyrobené média, která po strhnutí zanechávají jak na povrchu filmu, tak na místě, kde byla plomba přilepena jasně čitelný text, a to dle volba jeden z těchto: „VOID“, „ORIGINAL“, „CANCELED“ nebo grafický pravidelný motiv podobný včelím plástům, který zůstane po strhnutí plomby patrný jak na předmětu, tak na fólii. Význam slova „original“ není nutné přibližovat; „VOID“ znamená v angličtině „neplatný“ a vyjadřuje stejně jako „CANCELLED“ (zrušený) porušení psaných či nepsaných dohod či záruk způsobených právě odlepením plomby. Tato technologie se uplatňuje všude, kde by eventuální poškození plomby znamenalo neautorizovaný přístup do chráněných prostor jako jsou vnitřní části elektronických systémů, zapečetěné dokumenty, schránky pro přesun cenných předmětů nebo většíma plombama pečetěné dveře zavazadlových prostorů atd.

Velikost jednotlivých samolepek vás při tvorbě návrhu neomezuje a bude tak vždy odpovídat požadavkům vaší aplikace. Prakticky je možné vyrobit holografické plomby o průměru 3 mm k nalepení na hlavičky šroubků pro ochranu před neautorizovaným přístupem stejně tak jako není problém vyrobit hologramy o velikosti A4. Všechny samolepky budou samozřejmě při výrobě ořezány na vámi stanovené rozměry a budou dodány na arších do velikosti A4 nebo roli. Ořezány budou dle tvaru, který si stanovíte při grafickém návrhu plomby. Vpodstatě je možné vyrobit plombu jakýchkoli tvarů, ale je nutné vzít v úvahu jejich pokud možno snadnou přenositelnost na předmět, na kterém má být nalepena… Z tohoto důvodu doporučujeme volit z těchto tvarů: kruh, elipsa, ovál, čtverec nebo obdélník, čtverec nebo obdélník se zaoblenými rohy, trojúhelníék, n-úhelník a podobné pravidelné útvary.

Jestliže jste si z výše uvedené nabídky možností udělali představu o tom, jak má vypadat holografická plomba splňující vše potřebné pro vaši aplikaci, je nutné stvořit její digitální předlohu. Jestliže máte možnost použít některý z vektorových grafických editorů (doporučujeme Corel Draw) a dostatek zkušeností pro vytvoření předlohy, můžete nám návrh zaslat přímo jako soubor s vektorovými daty. Samozřejmě vám návrh rádi připravíme sami dle zadaných specifikací. V případě jednodušších motivů stačí jejich slovní popis s přesnými rozměry, na základě kterého vám bude mailem zaslán grafický návrh, popřípadě více variant návrhů. Po korekci a odsouhlasení konečné grafické podoby je možné okamžitě zahájit výrobu holografických samolepek. V případě, že potřebujete polmby malých rozměrů, důrazně doporučujeme v průběhu návrhu tyto plomby vytisknout na obyčejné tiskárně přesně v těch rozměrech, v jakých má být hologram vyroben. Mnohdy se stává, že množství textových a grafických informací poněkud přesahuje možnosti malého formátu a výsledkem je malá ploška přeplácaná informacemi, které se dají sice bez problémů přečíst, ale pouze s využitím mikroskopu. Tato skutečnost je většinou špatně patrná ve chvíli, kdy máte svůj návrh zobrazen na 24" monitoru v grafickém editoru.

Aplikací zákaznické holografické fólie či samolepícího destruktivního hologramu, destruktivní etikety nebo destruktivní fólie opatříte předmět prvkem, který není možné žádnými běžnými polygrafickými metodami úspěšně napodobit. V případě, že zakázkovým hologramem opatřena tiskovina, stejně tak nebude možné tuto tiskovinu věrně reprodukovat. Toto je jedním z hlavních benefitů užití hologramových etiket a samolepek, jímž jejich výčet začíná.

Adresa
Hologram-výroba.cz
Michálkovická 2098/86B
710 00 Slezská Ostrava, Česká republika
Zobrazit na mapě

Kontakt
info@hologram-vyroba.cz
+420603357606
Otevírací doba
Po-Pá: 8:00 - 18:00
So-Ne: zavřeno